Autor Realitetne terapije američki je psihijatar dr. William Glasser (1925.-2012.), rođen u Clevelandu u SAD-u. Realitetnu terapiju razvio je pedesetih i šezdesetih godina 20. stoljeća. Vjerovao je da je čovjek slobodno, unutarnje motivirano biće, da nije žrtva prošlosti ili okolnosti, da odlučuje o svojem ponašanju te da je duševno zdravlje odraz zadovoljstva koje osoba doživljava kad zadovolji svoje unutarnje potrebe. 

Realitetnu terapiju teorijski definiramo kao evolucijsko-sistemski pristup u radu s ljudima s psihosocijalnim teškoćama i teškoćama u duševnom zdravlju, a praktički kao proces primjene teorije izbora u savjetovanju/psihoterapiji s ciljem poboljšanja duševnog zdravlja (Lojk i Lojk, 2019.)

Klijenti često dolaze na psihoterapiju žaleći se na teške životne okolnosti i na probleme u odnosima s bliskim osobama. Tijekom terapijskog procesa terapeut klijentu nudi drugačije razumijevanje ljudskog ponašanja, omogućuje mu da napravi samoprocjenu i postavi se u realnije okvire, te da preuzme djelotvorniju kontrolu nad svojim životom. Klijenti imaju priliku uz terapeuta usvojiti novu perspektivu koja će im omogućiti bolje usklađivanje, povezanost s bližnjima i uspostavljanje unutarnje ravnoteže na svim područjima života. 

Realitetna terapija službeno je priznata kao psihoterapijski pravac u Europi. Edukaciju provodi Europski institut za Realitetnu terapiju sa sjedištem u Sloveniji, koji nudi programe edukacije za stjecanje naziva psihoterapeuta i savjetovatelja u europskim državama. 

Više o Realitetnoj terapiji i njezinim predstavnicima možete saznati na sljedećim linkovima:
https://www.udruga-hurt.hr i https://www.eirt.si/predstavnici-teorije/


Fotografija: Tima Miroshnichenko

Realitetna terapija